Göm menyn

 Medarbetare på Clinicum

Anne-Christine Persson

Anne-Christine Persson

Enhetschef
E-post: anne-christine.persson@liu.se
Telefon: 013-28 66 22

 

 

 

 

 

Samuel EdelbringSamuel Edelbring
Föreståndare
E-post: samuel.edelbring@liu.se
Telefon: 013-28 26 14

 

 


 

 

Katarina KarlssonKatarina Karlsson
Simuleringsansvarig
E-post: katarina.karlsson@liu.se
Telefon:070-5327492
 

 

 

 

 

Christina Bendrik

Christina Bendrik
Laboratorieansvarig Clinicum lab
E-post: christina.bendrik@liu.se
Telefon: 013-28 15 15

 

 

 

 

 

Lotta LiljaCharlotte Lilja
Pedagogisk utveckling
Linköping
E-post: charlotte.lilja@liu.se
Telefon: 013-28 46 37
 

 

 

 

 

Therese Mirholt
Therese Mirholt

EDIT-ansvarig
E-post: therese.mirholt@liu.se
Telefon: 013-28 67 07

 

 

 

 

Tekniskt och praktiskt stöd på Clinicum

 Lars Andersson

Lars Andersson
Tekniker ing 53/54 Linköping
E-post: lars.g.andersson@liu.se
Telefon: 013-28 67 87

 

 

 

 

 

Liselotte WallinLiselotte Wallin
Tekniker ingång 53/54 Linköping
E-post: liselotte.wallin@liu.se
Telefon: 013-28 68 91

 

 

 

 

 

Maria Malmström Karlsson

Maria Malmström Karlsson
Tekniker Kåkenhus, Norrköping
E-post: maria.malmstrom.karlsson@liu.se
Telefon: 011-36 33 34

Må-To 8.00-14.00

 

 

 

 

Maria Isgren

Maria Isgren 
Tekniker Clinicum lab
E-post: maria.isgren@liu.se
Telefon: 013-28 46 88

Vilka arbetar med simulering?

Lärare som arbetar på Clinicum med genomförande av simuleringsträning kan ha flera olika roller:

Instruktörer är de lärare som pedagogiskt ansvarar för innehållet i simuleringen och som medverkar under simuleringsträningen. Instruktörerna hör till respektive program och har sin lärartjänst där.

Operatörerna är de som tillsammans med programmen bygger upp scenarier och styr simulatorerna under själva träningen. Operatörerena är anställda av Clinicum.

Instruktörer/Operatörer

Frida Meyer

Sebastian Geijer

Elin Carlsson Malm

Carina Hjelm

Charlotte Lilja

Samt ett antal studentamanuenser
 

Kvällsvakter

Varje termin finns 2-3 kvällsvakter på Clinicum

 

Clinicum Region Östergötland

Clinicum Östergötland är ett medicinskt simuleringscentrum där vårdpersonal inom alla professioner får utveckla sina färdigheter individuellt såväl som i team.

Kontakta Clinicum RÖ:

clinicum@regionostergotland.se

Telefon: 010-103 7375

 


Sidansvarig: kicki.persson@liu.se
Senast uppdaterad: Mon Dec 11 15:43:27 CET 2017