Göm menyn

 Medarbetare på Clinicum

Anne-Christine Persson

Anne-Christine Persson

Enhetschef
E-post: anne-christine.persson@liu.se
Telefon: 013-28 66 22

 

 

 

 

 

Samuel EdelbringSamuel Edelbring
Föreståndare
E-post: samuel.edelbring@liu.se
Telefon: 013-28 26 14

 

 


 

 

Katarina KarlssonKatarina Karlsson
Simuleringsansvarig
E-post: katarina.karlsson@liu.se
Telefon: 013 - 28 46 38
 

 

 

 

 

Christina Bendrik

Christina Bendrik
Laboratorieansvarig Clinicum lab
E-post: christina.bendrik@liu.se
Telefon: 013-28 15 15

 

 

 

 

 

Lotta LiljaLotta Lilja
Pedagogisk utveckling
Linköping
E-post: charlotte.lilja@liu.se
Telefon: 013-28 46 37
 

 

 

 

Mats OlssonMats Olsson
Pedagogisk utveckling
Norrköping
E-post: mats.olsson@liu.se
Telefon: 011-36 35 52

 

 

 

 

Therese MirholtTherese Mirholt
EDIT-ansvarig
E-post: therese.mirholt@liu.se
Telefon: 013-28 67 07

Tjänstledig tom 2017-07-31

 

 

 

 

Tekniskt och praktiskt stöd på Clinicum

 Lars Andersson

Lars Andersson
Tekniker ing 53/54 Linköping
E-post: lars.g.andersson@liu.se
Telefon: 013-28 67 87

 

 

 

 

 

Liselotte WallinLiselotte Wallin
Tekniker ingång 53/54 Linköping
E-post: liselotte.wallin@liu.se
Telefon: 013-28 68 91

 

 

 

 

 

Maria Malmström Karlsson

Maria Malmström Karlsson
Tekniker Kåkenhus, Norrköping
E-post: maria.malmstrom.karlsson@liu.se
Telefon: 011-36 33 34

Må-To 8.00-14.00

 

 

 

 

Maria Isgren

Maria Isgren 
Tekniker Clinicum lab
E-post: maria.isgren@liu.se
Telefon: 013-28 46 88

Vilka arbetar med simulering?

Lärare som arbetar på Clinicum med genomförande av simuleringsträning kan ha flera olika roller:

Instruktörer är de lärare som pedagogiskt ansvarar för innehållet i simuleringen och som medverkar under simuleringsträningen. Instruktörerna hör till respektive program och har sin lärartjänst där.

Operatörerna är de som tillsammans med programmen bygger upp scenarier och styr simulatorerna under själva träningen. Operatörerena är anställda av Clinicum.

Instruktörer/Operatörer

Frida Meyer

Maria Nordqvist

Elin Carlsson Malm

Carina Hjelm

Charlotte Lilja

Samt ett antal studentamanuenser
 

Kvällsvakter

Varje termin finns 2-3 kvällsvakter på Clinicum

Linköping

Amanda Piedrahita (ssk)

Jakob Zusmanis (Läk)

Norrköping

Bassam Saour (Sks)

Lina Lindvall (Ssk)

 

Clinicum Region Östergötland

clinicum@regionostergotland.se

Telefon: 010-103 7375

 


Sidansvarig: anne-christine.persson@liu.se
Senast uppdaterad: Tue Jan 31 13:26:36 CET 2017