Göm menyn

Ekonomi

Ekonomistödet till BKV ges från och med 2020 av en ny enhet, EKUS. Enheten kommer att svara för ekonomistöd samt stöd i inköps- och upphandlingsärenden vid institutionerna IMT, HMV och BKV. EKUS inrättas efter nyår och personalen kommer att sitta i gemensamma lokaler på Sandbäcksgatan 7, plan 2.

För dig som vill veta mer om EKUS har vi sammanställt en infosida med FAQ här.

 

För information om OH-procentsats m.m. gå till ekonomisektionen under administrativa rutiner. 

Vid frågor kontakta ekonomifunktionen ekus@liu.se

Avdelning Ansvarig
Avd för barns och kvinnors hälsa (BKH)

Lina Jonsson

Barnafrid (BARNAF) Lars Reinholdsson
Avd cellbiologi (CELLB)  Rikard Karlsson
Avd Centrum för social och affektiv neurovetenskap (CSAN)    Lena Törnborg
Avd Inflammation och infektion (II) Lars Reinholdsson
Avd för kirurgi, ortopedi och onkologi (KOO) Rikard Karlsson
Avd klinisk kemi (KK)

Therese Henriksson  

Avd för logopedi, otorhinolaryngologi och audiologi (LOA) Therese Henriksson
Avd molekylär medicin och virologi (MMV) Lina Jonsson
Avd neurobiologi (NEUROB) Therese Henriksson
Avd för läkemedelsforskning (LÄFO) David Alinder
Verksamhetsstöd (VS)

Lina Jonsson

Service och infrastruktur (SOI) Lina Jonsson
   
Bengt Ihre Forskarskola David Alinder
LiU Cancer Rikard Karlsson
MIIC Rikard Karlsson
Systemneurobiologi David Alinder
WCMM Lina Jonsson
   
Grundutbildning Programekonomer meddelas senare

Kontakt

Funktionsmail: ike-ekonomi@liu.se

David Alinder
Ekonomiadministratör
Telefon: 013-28 22 76
E-post: david.alinder@liu.se

Therese Henriksson
Ekonom
Telefon: 013-28 22 89
E-post: therese.henriksson@liu.se

Lina Jonsson
Ekonom, funktionsansvarig
Telefon: 013-28 89 42
E-post: lina.jonsson@liu.se

Rikard Karlsson
Ekonom
Telefon: 013-28 11 90
E-post: rikard.karlsson@liu.se

Fredrik Kilström
Ekonomiadministratör
Telefon: 013-28 44 22
E-post: fredrik.kilstrom@liu.se

Marie Martinelle Wirdeland
Ekonomiadministratör
Telefon: 011-36 35 42
E-post: marie.martinelle.wirdeland@liu.se

Lars Reinholdsson
Ekonom
Telefon: 013-28 26 95
E-post: lars.reinholdsson@liu.se

Lena Törnborg
Controller
Telefon: 013-28 28 41
E-post: lena.tornborg@liu.se

 

Relaterade länkar


Sidansvarig: john.a.karlsson@liu.se
Senast uppdaterad: 2020-03-02