Göm menyn

Styrelse

I Didacticums instruktion som beslutades av rektor i september 2013 beskrivs hur styrelsen ska vara utformad.

Styrelsen ska bestå av:

  • prorektor (ordförande)
  • prodekan för utbildning/forskning (en från varje fakultet)
  • lärare (fyra stycken)
  • LiU-Junior Faculty (en ledamot)
  • studerande (tre ledamöter)

Ledamöter 2019

Pro-rektor Margareta Bachrack Lindström (ordförande)
Prodekan för filosofisk fakultet Åsa Danielsson
Prodekan för utbildningsvetenskap Cecilia Lindgren
Vicedekan för medicinsk fakultet Malin Lindqvist Appell
Vicedekan för teknisk fakultet Helena Herbertsson
Elin Ekbladh, universitetslektor, ISV
Malin Granath, universitetslektor, IEI
Maria Simonsson, biträdande professor, ISV
Jordi Altimiras, professor, IFM

Adjungerade

Biträdande föreståndare Peter Dalenius
Bibliotekarie Anna Karin Malmborg

Studeranderepresentanter

LinTek - Linnea Bergman
Consensus - Johanna Radegård
StuFF - Kim Axelsson

Övriga

Föreståndare för Didacticum Gunvor Larsson Torstensdotter
Samordnare Monika Samuelsson, sekreterare

DIDACTICUMS STYRELSEPROTOKOLL

Möte 2020-01-10

Protokoll 1


Möte 2019-02-07
Protokoll 1

Möte 2019-04-08
Protokoll 2

Möte 2019-05-23
Protkoll 3

Möte 2019-09-12
Protokoll 4

Möte 2019-10-23
Protokoll 5

Möte 2019-12-02
Protokoll 6

 

 


 


Sidansvarig: monika.samuelsson@liu.se
Senast uppdaterad: 2020-01-27